zackmcnelly659
zackmcnelly659 zackmcnelly659
  • 22-02-2021
  • Business
contestada

Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2021

Answer:

★ Sometimes if you buy things that are bulky it's cheaper, while making also bigger meals that you share amoungst people

Explanation:

Hope you have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

David decides to survey only the boys in his class for the class's favorite color.
Consider functions () = ( + )^3 and () = /x. Find the composition of function ∘ (). Also find domain of ∘ ().
a bicycle taxi in the historic district of a city has room for one seat, available for anyone to rent. what type of good best describes this taxi seat? a)Public
1 pt 1 If R is the parallelogram enclosed by these lines: - 3 - 6y = 0, -2 - by = 5, 4x - 2y = 1 and 4a - 2y = 8 then: 1, 2d ЈА -х — бу dA 4.0 - 2y R
TRUE/FALSE. an open circuit interrupts current, and because the other circuit components do not have current, they cannot drop any voltage
1. given a choice between the measures of central tendency, which would you choose for your course grade? why? use data and other measures to defend your choice
(LC)Which of these resulted from the Union victory in the Civil War?
The following are materials used for paper-bag making except_______. A. Cartolina B. Scissors C. Adhesive tape D. MS Power Point
"Hope is the only thing stronger than fear." -Suzanne Collins, The Hunger Games
The solution to a system of linear equations is the point(s) where the two lines intersect. True or False