caitlinferra caitlinferra
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

scsb17hm scsb17hm
  • 22-02-2021

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which is an equation of a direct proportion
Candace makes a sugar-water mixture for hummingbirds. She knows the amount of sugar used in the mixture is proportional to the amount of water used.Which of the
Elisa injured her lower back while lifting a child at work. She now has pain and numbness, and muscle weakness in her left leg. Which surgical procedure will th
Write three negatives and three positives about the Robber Barons. Please help everybody keeps putting really "absurd" answers,Please :)
What is the answer to 8/15 + 2/5
Sarah bought a new T-shirt for $40. The sale tax is 4%. How much was the tax?
Which of the following best describes the graph of the line represented by the table below?​
At a sale, shirts were sold for $16 each. This price was 80% of their original price. What was the original price?
EASY 7TH GRADE MATH 6 out of 8 dentists recommend crest. In a group of 156 dentists, how many of them recommend crest?
I will mark you brainiest if you can answer this