sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression 36y + 9 if y =1/6
What was the result of the Trinity Test in 1945?
a team of dogs is pulling a sled with a net force of 2000 N. The sled is accelerating a 2.2 m/s^2. What is the mass of the sled?
The Supreme Court's decision in Plessy v. Ferguson (1896) basically legalized
What determines the strength of an Arrhenius base?
How do rhinos reproduce
What type of RNA acts like a delivery truck, delivers amino acids to the ribosome for protein synthesis, and then leaves empty again, to go collect another amin
Which Victorian attitude does this passage highlight? disgust at the rampant state of poor health in their society nosiness about what is going on in other peop
An architect has his floor plan for a house he is building. The foundation for the house has already been laid and measures 300 feet. If the scale on his drawin
Referencing the product below, what is one serving size in cups? Brown rice: 20 cups of rice per container Servings per container: 40 A. 1/2 CUP B. 2 CUPS C.