fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

spicylizzie
spicylizzie spicylizzie
  • 22-02-2021

Answer:

$30.40

Step-by-step explanation:

to find out how much 20 candy bars would cost, first, we have to find out how much 1 candy bar costs. we do this by dividing $19.76 by 13.

$19.76 ÷ 13 = $1.52

so now we know that one candy bar costs $1.52. now, we multiply this value to 20, to know how much 20 candy bars cost. therefore, we get:

20 × $1.52 = $30.40

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between encoding and decoding?
read the paragraph the first mention Aristotle. What do you think the word political mean in the sentence. ?why did AristotleUse the word in his writing use ev
The amount of risk involved in a driving situation may be managed by: A. Increasing the time necessary to respond to dangerous events B. Decreasing vehicle cont
is the manager of South African Airways actively involved in decisions of business?
How is 14:6 equivalent to 7:3
What does the artistic effect consist of? Can you give 5 examples of artistic effects?
-12 -6*12/3= 6*12= 7272/3=24-12-24=-36?Is this correct?
discuss how the legislation could contribute to the success and/or failure of a private company​
Someone explain step by step how I got this answer
What is the central idea of the text? A. Science fiction can lead to technological advancements in the real world. B. Science fiction is often a reaction to wha