somilats1 somilats1
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of cereal is 35rand for 1 kg , calculate the cost of 25g​

Respuesta :

abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 27-02-2021

Answer:

​7.14*10^-4rand

Step-by-step explanation:

If the cost of cereal is 35rand for 1 kg, this can be expressed as;

35 and = 1kg

To get the cost of 25grams, we can write

25g = x

0.025 kg  = x

Divide both expressions

35/0.025 = 1/x

35x = 0.025

x = 0.025/35

x = ​7.14*10^-4rand

Hence the cost of 25g is  ​7.14*10^-4rand

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASE I'LL GIVE U BRAINLIEST IF RIGHT!!
What is a possible reason people would choose to live near volcano even with the possibility of volcanic eruption? A. Volcanic eruptions are serious when they o
what is the primary concern of the international monetary fund?A. Overseeing the central banks systemB. Establishing a secure money systemC. Investing in innova
Fecrid Comparaciones A. Traduce estas comparaciones: Translate these comparisons. 1. The shrimp are smaller than the steak. 2 The oranges are tastier than the a
Find the distance between the two points. E. D. (1, 2) and (-3,5) (0, 0) and (9, 12) I NEED HELP PLSSSSSSSS ITS FOR TODAY I ONLY NEED D AND E THATS IT PLSSSSSSS
PLEASE HELP ME THANK YOU
Convert 15 meters per second into kilometers per hour. 9 kilometers per hour 42 kilometers per hour 4.2 kilometers per hour 54 kilometers per hour
cual es el factor de 10?
integrated science mr boodoo ​
This question refers to the story, "Tales of a Salt Revolution". Which sentence from the passage best support the answer to Part A.