vcantos2021
vcantos2021 vcantos2021
  • 22-02-2021
  • History
contestada

If 3/4 lb of candy cost 12.00 how much would each lb of candy cost

Respuesta :

vihankalsi
vihankalsi vihankalsi
  • 22-02-2021

Answer:

16 dollars

Explanation:

3/4*4/3=1

12*4/3= 16

if my answer helps please mark as brainliest.

Answer Link
20141857 20141857
  • 22-02-2021

Answer:

Explanation:

3 3/4 lb of candy costs $ 20.25

we have been given a mixed fraction with both whole number and fraction

so lets convert it an improper fraction

3 3/4

3 wholes are equivalent to

then 3 3/4 is -

so 15/4 lbs -- $ 20.25

then 1 lb is --

therefore 1 lb is equal to $ 5.40

Answer Link

Otras preguntas

A volume of a sphere is 792\7cm cube find its surface area
if the velocity of a body changes from 13 m/s to 30 m/s while undergoing constant acceleration what's the average velocity of the body?
Ella (decir) la verdad. diré dirás dirá dirán
The equation for distance is d = st. If a car has a speed of 35 m/s, how long will it take to go 100 m? A. 3500 s B. 2.9 s C. 5.9 s D. 65 s
Explain how this enables the bacterium to detect the population density
What is often the first sign of a stolen identity?
How did Ernest Rutherford change the atomic model based on his experimental results? A. He placed electrons in orbits around the nucleus. B. He described the at
Which new Technology keeps civilians safer during war?
ellie has 4 quarters for every pennies in her change purse . how many pennies would she have if she have has 16 quarter
who is Catherine the Great