vcantos2021
vcantos2021 vcantos2021
  • 22-02-2021
  • History
contestada

If 3/4 lb of candy cost 12.00 how much would each lb of candy cost

Respuesta :

srea2948 srea2948
  • 22-02-2021

Answer:

$16

Explanation:

To calculate the unit rate for this problem you would put the amount of money in the numerator and how much candy you have in the denominator. It would look like this:

$16/0.75

Some quick division will get us $16 so therefore, it is 16 dollars for one pound of candy.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality -x/2 < 4 A. x <8 B. x>-8 C. x < -8 D. x>8
I need help can anyone help me
Where is Russia's population density the highest?
What is the value of (–3 + 3i) + (–2 + 3i)? –5 – 6i –5+ 6i 5 + 6i 5 – 6i
List the seven basic internal components found in a computer tower?
PLEASE HELPPPPThomas starts a canned food collection with two cans of food. He challenges his friends to bring 4 cans on the second day, 8 cans on the third day
which argument did some Americans make against fighting in the Vietnam war?
four friends have collected $60 to buy dog food for an animal shelter. the food will cost $150. how much more does each friend need to collect if they will
If two opposite sides of a quadrilateral are perpendicular and congruent, then the quadrilateral is a parallelogram. A. True B. False
what economic policy did the kingdom of Mali and the Mongol empire have in common?