rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

what is the distance between -14 and 36 feet
Arizona formed when it split from
PLEASE HELP ME :( (X+4)^2-3(x+4)-3=0 Select the solutions of the og equation
4x+25=57valor de x por favor​
please help me with this​
What nonhuman object is being personified?
Find the area of this figure
Mary spent a total of $60 at the grocery store. Of this amount, she spent $9 on fruit. What percentage of the total did she spend on fruit?
what was otto's territory known as?
Spanish help check picture