reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

What was the primary reason the Allies seized Saipan in 1944? to liberate the people of Saipan to stop the Japanese from moving west to remove long-term militar
Are there hackers on this website? And what happens when they are caught?
Generally, the first organisms to start primary succession are which of the following? A. shrubs B. trees C. lichen
What is the universe made of?
solve for the value of x, using the properties of the parallelogram​
Give a brief description of the career describe in the interview
Walt ran 5 kilometers in 25 minutes, going eastward. What was his average velocity? 0. 17 km/min east 0. 2 km/min east 5 km/min east 25 km/min east.
***SUPER HARD QUESTION THAT I CAN'T SOLVE, HOMEWORK IS DUE TOMMOROW! HELP!!!​
why is the computer uses binary why not trinary?​
Which two of the following best identity the central idea of the text? On reverencing the hisband