cionie4
cionie4 cionie4
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 mL of medicine cost $2.00 to produce, then how much does 1L cost?

Respuesta :

muzamilmustafa
muzamilmustafa muzamilmustafa
  • 23-02-2021

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

1L has 1000ml, so 1000/20=50x$2.00=$100

I think

Hope this helps

:)

Answer Link

Otras preguntas

You are a nurse working in the emergency room and there is a drunken patient who is jumping all over screaming, "Do not touch me!" Which answer BEST describes w
What does buddha mean
Read the following scene from Trifles. SHERIFF. Nothing here but kitchen things. (The County Attorney, after again looking around the kitchen, opens the door
14-3x=4x solve and explain
there were always people at the station. and to the station wolf now raced. which describes the role of the setting in this passage?I NEED HELP NOW!!!!!!!!!!! A
Louise bought 114 pounds of roast beef at $2.00 per pound and ​ 212 ​pounds of turkey at $1.50 per pound. What was her total cost? Enter your answer in the bo
Early man was attracted to the delta of the Nile for three reasons. These reasons were: It was close to Jerusalem The rich soil The warm climate The great
Abby did 121 sit-ups in 8 minutes which is the best estimate of the number of sit-ups she did in one minute
Can someone help me solve c,d,e
In which stage of the product life cycle is it important to broaden distribution of the product?