squarebowls
squarebowls squarebowls
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.45 a
pound, how much
would it cost to buy
three and a quarter
pounds of cashews?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

$20.96

Step-by-step explanation: 6.45 times three equals 19.35 plus a quarter of 6.45 equals 1.6125 which you round to 1.61. So 19.35+1.61= 20.96

Answer Link

Otras preguntas

The number of points scored by starting players on the basketball team were 8,12,19 and 20. What was the average number of points scored per starting player?
Solve for: 1/2 divided by 7 1/2=
HELP PLEASE AND THANK YOU 5JAAB
[tex]3 \times 3 \times 3 \times 5 \times q \times q \times q[/tex]​
Maeve’s family recipe for macaroni and cheese makes 4 servings of 310 calories each. Maeve decided to make 1 1/2 times the amount in the recipe. How many calori
Help me guys what is the answer
What were the reasons behind the Nagasaki Bombing? In particular the Nagasaki Bombing!!!
What could you learn from a circle graph if the percentages were not included?
2. Which one of the following BEST describes the main idea of “What to Do in Bear Country"? A Bears are dangerous wild animals that should be avoided. B Bears e
i need help converting 25 oz to g