dancingdolljordyn dancingdolljordyn
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brian buys 6 cookies and 1 bottle of water. The total cost is $9.25. If the bottle of water costs $1.65, which equation can be used to determine the cost of 1 cookie?

Respuesta :

peytonhickman81 peytonhickman81
  • 23-02-2021

Answer: $1.50

Step-by-step explanation: $9.25 - $1.65 = $7.40 so we know all the cookies together cost $7.40 now we need find the cost of one of the cookies by splitting this into half twice. half of $7.40 is $3.50 half of $3.50 is $1.50 so the answer is 1.50.

Answer Link

Otras preguntas

what are the pros and cons of equality?
tanisha office is on the 9 floor of an office building . She parks her car in the underground parking garage 4 floors below ground level how many floors are bet
What is the geometric sequence of 250, 100, 40, 16 I will mark brainliest!!!!
A person with Down Syndrome has an additional #21 chromosome in every somatic cell. This condition is also called trisomy 21. The cause of this syndrome A) is n
Help me with this 30 points for it! 1. Which 2 organisms are competitors that feed on limpets? 2. Name one organism that is a primary consumer 3. Name one
I need help with this question
Yet Another Graduation Requirement? Daniel Thrash Current Requirements for Graduation: Today’s high school students are required to do and achieve more than ev
Why did the Cold War start?
Solve for x. x^3 = −1000
Who was the first person to prove the pythagorean theorem?