iggylou2007
iggylou2007 iggylou2007
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

An item is regularly priced at $39. It is on sale for 80% off the regular price​

Respuesta :

980046693
980046693 980046693
  • 23-02-2021

Answer:

$7.80

Step-by-step explanation:

0.800 x $39 = $31.20.

So for this sale, you'll save $31.20 on this item.

This means, the cost of the item to you is

$39 - $31.20 = $ 7.80.

Answer Link
HomieG21 HomieG21
  • 23-02-2021

Answer:

I believe that the answer is $4 and 87 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The PCR (polymerase chain reaction) protocol that is currently used in laboratories was facilitated by the discovery of a bacterium called Thermus aquaticus in
what is one differrence between a mixture and a compound
how many liters in 4.4 grams of CO2 at STP?
What event occurs that causes Emako and eddie to worry about gang revenge
which is the graph of the function f(x)=2x^3-7x^2+2x+3​
Is 2xy=-8 a linear function (I already know its a function) WILL MARK BRAINLIEST THX
The crystal structure of an ionic compound depends on the
1. f(x) = x? - 8x +17​
Find the unit price for each size of Jif creamy peanut butter and determine which size is the better buy? Size Price 18 oz $3.28 22 oz $3.99 28 oz $4.89
Why is free oxygen a problem for many organisms