AriCheeto13
AriCheeto13 AriCheeto13
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for
$2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to
find out how many drink boxes Mr. Smith bought.

Respuesta :

24kallice
24kallice 24kallice
  • 24-02-2021

Answer:

10.51

Step-by-step explanation:

YOUR WELCOME!

Answer Link

Otras preguntas

Which two forms of rhetoric are used in the example? I really need answer quick!!
why do you think most people do not ask for help from their members of Congress?
What caused the boer wars
What gave creoles the opportunity they needed to revolt and win their independence?
Pls, look at picture for the question.
Workers also have the right to refuse to do a job if they believe in blank faith that they are exposed to an imminent danger.
According to Article III of the Constitution, what are the types of cases the Supreme Court has the power to take? PLEASE HURRY ITS DUE TOMORROW!!
Moving the decimal point two places to the right is equivalent to performing what operation?
Which of the following describes how most nuclear energy is converted to electrical energy? Nuclear fission → Heat (thermal) → Kinetic → Electric Nuclear fiss
How many milliliters of gasoline have a mass of 2.4 kg ( D=0.74g/mL )?