L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

Find the Pythagorean triple obtained by p=5, q=3.
what two- dimensional shape is formed by a cross section of the cube shown if the cross section passes through the midpoints of three edges that intersect at th
Can someone help me with this? I don’t remember how to do it...
Which statement is true ?
How many solutions exist for the given equation 0.75(x+40)=0.35(x+20)+(x+20)
Janis is preparing a financial document. She needs to use the dollar symbol placed above the number key 4. Which key will Janis use along with the number key, t
The central limit theorem is important in statistics because
A recipe for cookies calls for 4 cups of flour, half as much sugar as flour, and half as much butter as sugar. How many cups of butter will you need if you doub
Factor the following polynomial 14c^2+15c
Find the measure of ∠DFG. A) 24° B) 34° C) 58° D) 62°