LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

6 pencils cost 1.68 3 pencils and 1 rubber cost q.09 what is the cost of one rubber​

Respuesta :

andromache andromache
  • 01-03-2021

Answer:

1 rubber cost is 0.59

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of one rubber is shown below:

Given that

6 pencil cost = 1.68

3 pencils and 1 rubber cost = 1.09

based on the above information

one pencil cost is

= 1.68 ÷ 3

= 0.56

Now

3(0.56) + 1 rubber = 1.09

So, 1 rubber cost is 0.59

Answer Link

Otras preguntas

Which element is classified as a noble gas at STP? hydrogen oxygen neon nitrogen
Which organelle can be compared to a security guard who decides whom may enter a building and whom may not?
During which of the following processes do vesicles sometime fuse with lysosomes
Which genotype belongs to an offspring that is homozygous recessive for both traits?
Which word does not suggest a second appearance? A. disgorge B. efface C. recapitulation D. regurgitate
Birds and reptiles conduct _____ fertilization and lay the eggs outside of the body. a. internal b. external
Prions are proteins that act as an infectious agent. They cause a variety of diseases, including "mad cow" disease. Prions cannot produce more potions on their
Which of these answers refers to a genotype? Select one: a. ADC b. AbCd c. aa d. ADcc
What type of information is being presented by a scientist who has a reason for presenting information a certain way?
How does ATP store energy for life's processes and how is it recycled?