1. You need at least 3 pounds of fruit to make muffins. Blueberries cost
$4 per pound, strawberries cost $3 per pound and you can spend at
most $21 on fruit. (Create a system of inequalities)

Respuesta :

DWRead

Answer:

Step-by-step explanation:

b and s are the pounds of blueberries and strawberries, respectively.

b+s ≥ 3

4b + 3s ≤ 21