ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

why were the romans able to expand their control of italy?
How can you show justness and sincerity in the performance of your work?
The NAACP and SCLC are civil rights organizations started by impatient young blacks who wanted to see immediate progress. A. True B. False
A soil expert told you that run off occurs more commonly over soil made mostly of clay than it does over soil made mostly of sand. What might this be
Why do you think all the Israeli- Palestinian accords ultimately have failed?
each interior angle of a regular polygon measures 156°. how many sides does the polygon have?
20 points! Which sentence contains an adverb clause? A. We could start a new puzzle on the folding table. B. Have you ever played a card game by
a blouse is regularly sold for 28.50$ and is on a sale for one third off, what is the sale price of the dress
If ƒ(x ) = 3x + 1 and and ƒ -1 = , then the ordered pair of ƒ -1(10) = (10, 31) (10, 3) (3, 10)
how do you write 3.60 as a fraction in its simplest form