ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

What happens when warm air rises? Global temperature decreases. The movement creates a difference in air pressure. Cool air rises with it. It moves towards
Noor has 2 cups of hot chocolate in his thermos. He offers 3/8 cup servings of hot chocolate to some friends. What is the greatest number of friends noor can
The French had a powerful navy, which the Americans needed. A. True B. False
For which value of theta is csc (theta) undefined? a.0 b.pi/2 c.3pi/2 7pi/2
The Breaker's Manufacturing Company makes 80% of a particular sensor, the Cartin Company makes 15% of them, and the Flutes Company makes the other 5%. The senso
What are the 11 body systems
c-3/10=6 9/10[tex]c - \frac{3}{10 } = 6 \frac{9}{10} [/tex]
I need help with 1,7,13,19 in arithmetic sequence and three terms
PLEEEAAAASSSEE HEEEELLLLPP ME BRAINLIEST ANSWER PLUS 10 PTS!!!!!!!! Chris types at an average speed of 35 words per minute. He has already typed 1,500 words of
Which of the following statements about medical equipment are true? A: All medical equipment contains electronic parts. B: Healthcare workers should be trained