ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

examples of ethics and agnostic​
ne Given vectors u and v, find (a) 3u (b) 3u +2v (c) v-2u. ests (a)3u(Type your answer in terms of i and j) nten ucce
What is the term for the remains of things found in rock
Find the amount of each payment to be made into a sinking fund earning 55​% compounded monthly to accumulate ​$42,000 over 77 years. Payments are made at the
When did ernest rutherford make his discovery
Mr. Hann is trying to decide how many new copies of a book to order for his students. Each book weighs 6 ounces Which ordered pair is a viable solution if x rep
NEEED HELP ASSSSAAAAPPPPP PLEASE Order the set of numbers from least to greatest: 2.71 repeating 71, 2 and 3 over 4, square root 5, 5 over 2 2.71 repeating 71
really need help I don't understand ​
What scientific discoveries led to changes in Dalton's atomic theory?
A beam of light is a mixture of plane polarized and unpolarized light. When it is sent through a polaroid sheet, it is found that the transmitted intensity can