ohemeng981 ohemeng981
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


If 4.5 pounds of chocolate cost $10, how
many pounds of chocolate can be
purchased for $12?
​

Respuesta :

eleanor2510
eleanor2510 eleanor2510
  • 25-02-2021

I think 5.4

4.5÷10= 0.45

0.45x12=5.4

Answer Link

Otras preguntas

100 adults were asked how they keep fit. Each adult goes to the gym, runs or cycles. 45 of these adults are female. 30 of the 52 adults who go to the gym are fe
If u get 2 points every 5 minutes, how long will it take to get 1,000 points?
H.M. maintained ______ memory as he was able to perform better each time he did the mirror-tracing task. A) nondeclarative B) declarative C) priming D) conditio
What is the opposite of brave
A student is trying to solve the system of two equations given below: Equation P: x+y=8 Equation Q: 2x + 5y = 24 Which of the following steps can be used to eli
Calculate the cost of the number of units used
We must accomplish our duties and responsibilities untill our breath why explain?​
What type of reaction is illustrated?
Producers can generate instant sales by using • devices. forecasts. patterns. websites. D.website
Up to a point, the elongation of a spring is directly proportional to the force applied to it. Once you extend the spring more than 10.0 centimeters, however, i