reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

Michel started to drive from New York to Washington, DC, which is 120 miles away, at 7:00 AM. For the first hour and a half of her trip, Michel was driving at a
Write a function with no horizontal shift for the sinusoid shown.
Why is there a statue of the Challenger astronauts at Spaceport U.S.A.? A. to remind everyone of the bravery and danger involved in space travel B. to tell eve
The number of students at Plainview High went from 520 to 624 in just one year. This year's student body is what percent of last year's?
Connor has $100,000 and wants to get an 8% return total at the end of the year. He can invest in two different stocks. One of the stocks will yield a 6% return
Sam opened a money-market account that pays 5% simple interest. He started the account with $7,000 and made no further deposits. When he closed the account, he
f(x) = x2 + 4 What is f(-3)?
If the zeros of a quadratic functions are -2 and 4, which graph could represent the function?
f(x) = x2 – 3x + 18 What is the value of the discriminant of f? How many distinct real number zeros does f háve? Help ASAP
Find r(x + 1) if r(x) = x3+x+1