zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

I need help please ​
12) Given f = {(-3,40),(-2,25),(-1,14),(0,7),(1,4),(2,5),(3,7)} and g= {(-1,4),(0,5),1,6),(2,1),(3,-16),(4,-51)}: a) State the domain of F b) State the domain o
Why did Malcolm X believe that a violent approach to activism would help the African-American community?
Roy is creating a miniature model of the kitchen in his parents' restaurant using a ratio of 1:5. There are two refrigerators in the kitchen that are 1.5 m tall
-3.1x+7-7.4x=1.5x-6(x-3\2)
what the slope (1,-3) (-1,-3)​
What was George Washington’s fears about political parties and how did his selection of Alexander Hamilton and Thomas Jefferson to his Cabinet address those fe
Charles Evans Hughes said dissenting opinions were “an appeal to the brooding spirit of the law, to the intelligence of a future day.” what did he mean? A. Just
Nathan and Sidney Starr out together on a bike trail that is 24 miles long. Nathan bikes 1/8 miles per hour. Sydney bikes at 12 miles per hour. Which statement
Could I get help please !? Why must you be cautious of chemical exposure in the workplace?Select all that apply.Exposure Time is LongerChemicals are higher in c