boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

When creating strategies for personal health, it is important to consider which of the following? What is the barrier? How is this barrier going to negatively a
Does anyone know this?
Arlie Hochschild’s study of two-income families found that women were much more likely than men to do the majority of the unpaid labor inside the home even afte
A promise by Derkin Restaurants to buy all of the produce it needs this next year at an established price from Elfredo's Produce would be an: a) unenforceable p
We got lost twice before we found her apartment complex. Which part of speech is the word complex in this sentence? A) verb B) adverb C) adjective D) noun
complete the table and draw the graph I can draw the graph by myself but help me complete the table​
Brainliest, a lot of points, please help. Instruction: Compare the following well-formed translations with grammatically incorrect sentences (indicated with an
Please help me. I'm stupid.
17q-q-8q-4=20 solve for q
During industrialization, smaller businesses struggled to compete with large corporations because small businesses a. had to pay a larger tax to the governmen