Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP ITS DUE TODAY ILL MARK U BRAINLIEST PLS!!
Find the zeros of f(x)=x^305x^2-x+5 by factoring.
Which political thinker has the worst ideas in theory? Which political thinker had the best ideas in theory?
6x=3(x - 4) - x plzz
Please Help!! i can’t fail this!! Melissa orders 4 books for $5.95 each. The total shipping cost on her order is $3.50. How can Melissa find the total cost of h
Fill in the term for each definition. I think its science is the ability of a mineral to split apart easily along flat surfaces. is the way light is reflected
HELPPPPPPPPP MEEEEEEEEE! DUE IN 30 MIN!!! I REALLY NEED HELP WITH THIS PROBLEM!!! Professor Slughorn has created and sold three different magical potions where
PLEASE HELP I"LL GIVE BRAINLIEST!! I don't understand how to find the slope of f(x) given the information. All I've been told is that it is 2 or that it's 4, bu
An engine uses 2.25 gallons of gas per hour. How many gallons will it use in 3.2 hours?
helppp!! i need help with this question