jazieltheb
jazieltheb jazieltheb
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help! And whoever responds first will get marked best!!Which container of milk would you buy? 1/2 gallon for $2.29 or 1 gallon for $3.99?
Explain why.

Respuesta :

s28043891
s28043891 s28043891
  • 26-02-2021

Answer:

1 gallon 3.99

reason

2  1/2 gallon= 4.58

one   1 gallon = 3.99

better deal if you get the one gallon

Answer Link

Otras preguntas

1. Thats not yours, thats James bag. Grammar test
Can someone help me ?
if you could help it'd mean the world to me
Which of the following statements is INCORRECT? Select one: a. When stock in a closely held corporation is offered to the public for the first time, the transac
Vladimir buys 1.20 pounds of Skittles, 312 pounds of M&Ms, and 5.2 pounds of pretzels. If the candy cost $1.20 a pound and the pretzels cost $1.10 a pound,
The _ argument is discussed in this articlea. principal b. principle​
HELP NOW iohfeligplierh
Which is NOT true of rain forests?
the Cat is on the frickin leash. Why people do this someone tell me please.
The prefix 'mili-' means a thousandth, So a mili-liter is a thousandth of a liter. 1 mililiter = 1/1000 liter How many liters is 1,979 mililiters Round your ans