kelamccloud kelamccloud
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Grocery Store A is selling bananas for $0.75 for 12 pound. Grocery Store B is selling 5 pounds of bananas for $3.75.
Which store is offering the best unit rate? Show your work

Respuesta :

jsmarro53
jsmarro53 jsmarro53
  • 01-03-2021

Answer:

12 ×$0.75 =$8.00

3.75 ÷ 5 = $1.33 a pound,

$1.33 × 12 = $15.96 so store A is offering the best rate.

Answer Link
68987654556 68987654556
  • 04-03-2021

Answer:

wrong

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What Are the Pros and Cons of Auditory Learning?
Damari inflates a spherical balloon to twice its original radius. Explain to Damari why the surface area is 4 Tims as big when the radius is doubled.
What Is the State Motto of Nevada?
What Does "Bun in the Oven" Mean?
Damari inflates a spherical balloon to twice its original radius. Explain to Damari why the surface area is 4 Tims as big when the radius is doubled.
what is 3x+3=-27  what is x
The curtis car traveled an average of 21 miles per gallon of gas. At that rate, how far could the car travel on a full tank of 21 gallons
Please can some one explaine fore me What is work done
how does climate affect the type of biome found in an area?
To what extent did world war 2 effect women's daily lives?