700271
700271 700271
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
x = 4.25 + y
x = 4.25 y
y = 4.25 + x
y = 4.25 x

Respuesta :

paytonwrinkle paytonwrinkle
  • 26-02-2021
y = 4.25x

x represents each pound of cheese and each pound costs $4.25
Answer Link
madeleinekkneer
madeleinekkneer madeleinekkneer
  • 26-02-2021
The last one y=4.25 x
Answer Link

Otras preguntas

Factor 9x3 + 18x2 – x – 2 ...?
8/10 of 1 percent is equal to .008. TRUE or FALSE
what is 0.2 divided by 0.4
You live in a state with sales tax of 5%. You buy a car for 15,000. What is the sales tax?
Why did Los Angeles city leaders need to seek water sources outside the city?
Which great landscape architect designed central park in new york city??
Is iced tea with no ice a homogenuous or a heterogenuous mixture? ...?
A steam catapult launches a jet aircraft (from rest) from the aircraft carrier John C. Stennis, giving it a speed of 200 mi/h in 3.00 s. (a) Find the average a
Write an inequality to model the situation: The number n of people who attend the class was at least 8
what is the difference between history and social studies? is there any difference at all? ...?