ema1630
ema1630 ema1630
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

You were paid $54.75 for 3 hours of shoveling. How much money would you make shovel for 8 hours?

You were paid 5475 for 3 hours of shoveling How much money would you make shovel for 8 hours class=

Respuesta :

angji angji
  • 26-02-2021

Answer:

$146

Step-by-step explanation:

54.75= 3 hrs

divide both sides by 3

18.25= 1 hr

multiply both sides by 8

$146= 8hrs

Answer Link
miraaacle
miraaacle miraaacle
  • 26-02-2021
$146 18.25 an hr goodluck
Answer Link

Otras preguntas

Susan claims: If a family has already got four boys, then the next baby is more likely to be a girl than a boy. Is she correct? Explain your answer fully.
What happens if no candidate receives at least 270 votes from the electoral college conduct research of secondary sources to assist you
There are entrees available at a restaurant. from these, archie is to choose for his party. how many groups of entrees can he choose, assuming that the order of
As magma cools and crystallizes, minerals form in predictable patterns in a process known as
Solve the equation 9x+1=-x+17
Write a function rule for that table.
The equation 9+12m=6+15(m-1) models the following situation: Movie-rental company A charges a sign-up fee of $9 plus $12 per month, and company B charges $6 for
How does the cylindrical shape of the palisade mesophyll cells increase the amount of photosynthesis that the leaf can carry out?
This area, indicated by the arrow, of the endoplasmic reticulum (er) is involved in ______.
A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.3 -ounce package costs $2.88 . A 27.8 -ounce package costs $6.48 . Find the unit price for each size. Th