theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Simplify: x^5/8 • x^3/8; 0 (is greater than or equal to) x
Please answer all... Please do this fast!
_________________________ was a simulation of an attack generating an epidemic of foot-and-mouth disease. Operation Dark Winter Operation Eagle Claw Operation
What is a hyperbole? What is metonymy?
The Chinese territories of Macau and Hong Kong a. are centers of agriculture. c. have command economies. b. are centers of trade. d. have traditional econom
This event opened Asian countries, particularly China, to trade with Europe. Opium Wars Industrial Revolution Military Revolution The Great Famine European na
What volume of Cl2 gas, measured at 682 torr and 37 ∘C, is required to form 29 g of NaCl?
Inga lives 3 miles more than twice as far from school as brent does . If Brent lives (b) miles from school, then inga lives _? miles from school. (explain)
Egyptian hieroglyphs:A. used sacred characters as picture signs.B. employed the use of an alphabet.C. were written only on a paper made from papyrus reed and oa
What is the 9th term of the geometric sequence with a1=4 and ratio (multiplier) = -2?