ilonkaip9593 ilonkaip9593
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Maria purchased 1/2 pound of cheese for $3.50 at a farmer's market. What would be the cost for 4 pound of cheese?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-03-2021

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

use a proportion:

$/lb = $/lb

3.5/1/2 = x/4

cross-multiply:

1/2x = 14

x = 28

Answer Link

Otras preguntas

As production increased to aid world war II efforts, how was the us economy impacted?
What was want to go all of the Workmans party
What could be the area of a face of the rectangular prism? A.)5m^2 B.)6m^2 C.)7m^2 D.)9m^2
Can you guys explain how to this. I read this like 10 times but I still didn’t understand
Crinoids, also known as sea lilies, appear to be sea plants but are not plants at all. Crinoids are an echinoderm species which uses anchoring structures called
what is negative x squared minus 2x minus 5 ​
Please help with this |4x−1|=7 (x is NOT 2 and 1.5)
what is minus root 6, minus root six
Please help! Anyone
I NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!