adriaanmruiter adriaanmruiter
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

It’s cost $3.75 to by 3/4 of a pound of walnuts.How many pounds of walnuts can your purchase with $11.25

Respuesta :

poetayto
poetayto poetayto
  • 22-03-2021

Answer:

9/4 pounds of walnut

Step-by-step explanation:

First we divide 11.25/3.75=3 so we would know how many 3/4 pounds are there. Then, we know there are 3-3/4 pounds of walnuts. Mulitply them, you will get 9/4

Answer Link
baileychason
baileychason baileychason
  • 22-03-2021
2.25 is the answer to the question
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation. Write your answer as an integer or simplified fraction. 8n−7 n−2 =18 n=______
If a and b are positive integers the system consists of which inequalities?
what is the volume of the prism below?
It was extremely difficult to get the ball through the hoop. Because of this, when a player was successful, the spectators would be expected to give him their c
The sum of two numbers is 21. The difference of the two numbers is 1. What are the two numbers?
20 - 4 { 20÷ 7 ( 7 - 3 )}​
i need help on this please
what equals 5 in multiplication and -4 in addition
how do I find measure of center on a right skewed distribution?​
Flat temperature solubility profile is preferred to avoid Ostwald ripeningtrue or false​