jwright312
jwright312 jwright312
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen? Hint: how much does 1 pen cost?

Respuesta :

gg9582645
gg9582645 gg9582645
  • 22-03-2021

one pen cost is 30 cents

0.30 times 12 is 3.60

Answer Link

Otras preguntas

Help. me please I have no clue.
what does capulet do when Tybalt threatens to confront Romeo at the party
Which geometric instrument would you use to measure the length of a segment, the compass or the straightedge. Why?
round 66 to da nearest hundred
2.161616 as fraction and as a mixed number
What is 439 over 937 in simplest form
If 6.4% of n is 1.28, what is the value of n?
how did Arabs who lived in villages made their living
is 2.82842712475 a rational number
What are the Physical Science Concepts of Matter