anyyawade6956 anyyawade6956
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

A customer pay 72$ for 18 sandwiches. If each sandwich cost the same amount , what is the cost per sandwich, in dollars?

Respuesta :

WhitePanther
WhitePanther WhitePanther
  • 23-03-2021

Answer:

Each sandwich costs 4$.

Step-by-step explanation:

To find the answer we will divide 72$ by 18 and we get 4$.

Answer Link
AlexanderTheGreat41 AlexanderTheGreat41
  • 23-03-2021

The number of sandwiches and the total price of sandwiches are directly proportional.

Cost of 18 sandwiches = $72

Cost of 1 sandwich = $72/18

= $4

Hence the cost of 1 sandwich is $4.

Answer Link

Otras preguntas

What is the linear separation D at the retina (micrometers)? The minimum diameter of the pupil is about 2 mm, the eye is most sensitive to wavelengths of about
Convert 850 nm wavelength into frequency, eV, wavenumber, joules and ergs.
please help, urgent​
What are two reasons it made sense to set up a federal government with delegated powers?
Name 4 reasons of how there is science in being a baker/pastry chef.Please help me​
Solve: 3/8 + (-1/4)=
PLEASE HELP X= 8 9 10
Which of the following was the main cause of conflict between the British colonists and other European powers
1.I am going home I intend to stay there. A. NO CHANGE B. home; I intend C. home, I intend D. home I intend. 2.Always remember the three R's. Reduce, reuse, rec
A crew you’re supervising is installing a circular patio. In order to purchase the materials, they need to compute the area. The plans call for a diameter of 12