gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

why doee the aurhor describe in detail madame loisels daily activities
What was the colonists main issue with being taxed by Britain
what is this quadratic equation written in standard form? -x^2+4=(3x-1)^2
what happened during the pilgrims first winter at plymouth
What is the only mammal that has wings and can fly?
if Antonio types 225 words in 5 minutes .what is his unit rate? at that speed how many words could he type in 15 minutes?
What is the differance between a sway bar and a stabilelizer bar?
Leaves _____. can be used for sexual reproduction absorb water and minerals from soil are the main location for photosynthesis contain the reproductive organs o
karen has just joined a gym and can't wait to get started with her strength training. what should she do first? She should start with light weights and monitor
what message does the Ahn Do story give to others