sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

Read the list of things to do. Then use familiar commands to finish the e-mail from Ana to her husband, Eduardo, about the things that he has to do before their
what are the opposites of compressions in a longitudinal wave?​
What does arturos perspective reveal about the consequences of his visit?
Jen sells a laptop for $1,200, which represents a 20% increase from the price she payed for the laptop. What is the original price Jen paid for the laptop. I NE
I need help on both, I don’t understand. It’s dealing with similar triangles
In a paragraph about TV and sleep, which of the following sentences would make a good clincher sentence? A. Movies are better than TV shows. B. The light from t
Please help As Soon As Possible! :,D
(Fill in the blanks)For every force there is one that is_____in size but _________in direction.
Upcoming class will see this question
Help ASAP 15 points A 20cm B 15cm C 12 D 17