sheilamatoss0
sheilamatoss0 sheilamatoss0
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

y’all i’ve been stuck on this for ever can anyone help?

yall ive been stuck on this for ever can anyone help class=

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 25-03-2021

Answer:

easiest way would be to buy all soup. you could buy 12 packages for $48 (48/4=12). you'd have 96 cans (12x8=96) and $2 left over.

there are lot if possible solutions, but that is easiest.

Answer Link
tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 25-03-2021

Answer: dude easy peasy so what you do is find how many cans u can get to equal up to $50

Step-by-step explanation:

so you would do this...

so u would add 8 six times

8+8+8+8+8+8=48 for the first on

so it would be 8

Answer Link

Otras preguntas

How do you use helio and cookie in a sentence? It sounds weird but please help me.
A manufacturer implemented a program to reduce waste. In 1998 they sent 946 tons of waste to landfills. Each year after that, they reduced their waste by an ave
what is symmetry; in one complete paragraph please
Round 7,298 to the nearest thousand.
0.15=0.150 true or false
Which laws directed the flow of goods between england and the colonies? A) Navigation Acts B) Merchant's Pledge C) Colonists' Rights Law D) Colonies' Char
5 sentences with the word clarify. Please Thanks
which Effect of industrialization made city center is somewhat unpleasant
n which of the following sentences is a semicolon used correctly? A. Joe watered the garden and; the plants did not grow. B. Joe watered the garden
What do all flexible objects have in common?