pennywlesser pennywlesser
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen (12) donuts cost $8.40. What is the cost per donut?

Respuesta :

studentsebastian07 studentsebastian07
  • 25-03-2021
I think the answer is 100.8
Answer Link
ytzelix ytzelix
  • 25-03-2021

Answer:

$0.70 is the cost per donut.

Step-by-step explanation:

Divide the cost (8.40) by 12 uwuwu.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME!!! what are the roots of x in -10x^2+12x-9=0
Which binomial could be rewritten as a difference of two squares? A) x^2 + y^2 B) 4x^2 − 11y^2 C) 7x^2 − 21y^2 D) 25x^2 − y^2
Tengo un nuevo amigo. Él vive en Perú y yo vivo en EE.UU. Nos escribimos correos electrónicos todos los días porque él es mi ________.
Let f(x) = -2x - 7 and g(x) = -4x + 6. Find (fxg)(-5).
Bryan is getting trained and licensed to be a truck driver. He only has $350 in his bank account. The training is free but gas costs 13 cents per mile. Write an
Which polynomial function has a leading coefficient of 1, roots –2 and 7 with multiplicity 1, and root 5 with multiplicity 2?
What was the purpose of the 12th amendment to the US Constitution
You just rode your bike for 45 minutes and bumed 560 calories. How many calories did you burn per minute?
What would happen to the size of the lion population if elephants usually won this competition
PLEASE HELP!! MAKE SURE THEIR IS TWO POINTS PLEASE Why were communist command economies unable to compete with free market economies in terms of production and