daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate how stimulating conflict can be used to reap functional rewards for organizations. use examples to support your reasoning. analyze how some conflicts a
What is the equation of the line that has a slope of -4 and passes through the point (2,3)?
Question 2 How did Spain maintain its empire?
If a/b = 3b, what is the value of 6b/a ? A = 2/a B = 2/b C = 2a D = 2b
Classify the following polynomials. Combine any like terms first. 2x-x²+4x+x² x^3-5x^2 + 3-2 x^3-x^3+x²-x²+3 7x-x^2+x³+4x² -6x-x^3 +6x-4x
Fill in the table with descriptions of settlers' beliefs about American progress and the beliefs of Native Americans that conflicted with them. Pls help ASAP
Cognitive-behavioral therapy for depression is: a. less effective than drug treatment alone. b. just as effective as drug treatment alone. c. counterproductiv
Management contracts usually stipulate that multiple choice the contract be annual with renewal options. a fee be paid to the firm providing the management expe
The ___ novel takes advantage of readers fear of attack from a foreign invader. A. alien B. disaster C. invasion D. battlefield
Find the value of z​