rinmotokaa
rinmotokaa rinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy. How much is it for 1lb

Respuesta :

alexsandravilla0011
alexsandravilla0011 alexsandravilla0011
  • 26-03-2021
75 cents is for 1lb


I got that answer because I divided 3.75 and 5 and the I got 75 cents
Answer Link

Otras preguntas

A solution with pH 8 is twice as acidic as a solution with pH 4. T or F
What are some examples of half-baked ideas?
A solution with pH 8 is twice as acidic as a solution with pH 4. T or F
There were 70 runners to start a race. In the first half of the race, 1/5 of them dropped out. In the second half of the race, 4/7 of the remaining runne
Jack spends 1 2/5 as long on his homework as Jill. Last week, Jill spent 6 3/4 hours doing homework. How long did Jack spend doing homework?
john bought A rectangular doormat that was 1/2 a meter long and 3/10 a meter wide. suppose the doormat has a design on it that divides it into squares measuring
how do you round 5 1/8 to the nearest whole number
375/1000 of 1 m? Maths homework is always the hardest
How do you think that the food eaten by early humans affected the ways that they lived?
Which research library, staffed by Muslim scholars, became a great center of learning in medieval times? A. the Dome of the Rock B. the Library of Alexandria C.