vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy how much is it for 1lb?

Respuesta :

312 312
  • 26-03-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

cost/lbs. = $3.75/5lbs = 0.75/1lb

Answer Link

Otras preguntas

An unsavory individual offers a game for you to play. You roll a single die, and if the roll is 3 or higher, you win $2. If you roll a 1 or a 2, you owe him a d
At 298 K, the equilibrium constant for the following reaction is 1.00×10-7:H2S(aq) + H2O H3O+(aq) + HS-(aq)The equilibrium constant for a second reaction is 1.0
1) 0.053 as a percentage and round to the nearest tenth of a percent 2) 0.932 as a percentage and round to the nearest tenth of a percent
Calculate the number of coulombs per second if the area is 4cm, recombination rate of hole is 1000 cm/s and the differential length is 2mm. (a) 1.28x10-23 (b) 1
Which element, if combined with chlorine, will have the greatest attraction for the chlorine electrons? N P As
Fresh fruit and milk contain naturally occurring sugars true or false
Help on number 11 please?​
A 575 g squirrel with a frontal surface area of 0.0146 m^2 falls from a 8.5 m tree to the ground. Assume the density of air in this problem is given by 1.21 kg/
In the elastic range of a tension test, an extensometer records an extension of 1.207 x 10-2 mm as the load increases by 5 kN. Calculate the value of Young’s mo
Do you agree with the EU's decision that people should be able to ask Google to remove search results that contain incorrect, unfair, or one-sided information a