Jannels4e2etianthatm Jannels4e2etianthatm
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Lamar bought 20 pounds of dog food for $4.99 for his dog, Buster. The next day, the shop down the street offered 50 pounds of the same brand of dog food for $12.50. Did Lamar get a better deal? ...?

Respuesta :

Lampa20
Lampa20 Lampa20
  • 23-11-2016
To calculate what is better deal we need to calculate how much 1 pound of dog food costs at both shops.

First shop:
4.99/20 = 0.2495$/pound

Second shop:
12.50/50 = 0.25$/pound

This means that first shop had slightly better deal since at that place pound was a bit less expensive.
Answer Link

Otras preguntas

What details from the may 15th entry prove that Charlie's intelligence is growing and increasing daily ?
Can there be more than one point of intersection between the graphs of two linear equations?
What two mixed numbers have a sum of 3
How would you find the zeros of the function by rewriting the function in intercept form? Ex: y=x^2-12x+32
What effects did the yellow journalism used by Hearst and Pulitzer before and during the Spanish-American War have on American reactions to the situation in Cub
how do you write a good essay?
what percent of 150 is 60?
Round $6.6666 to the nearest cent
list 10 processes that occur while an organism is alive, but cease when it is dead.
Argyle has 8 t-shirts and 5 pairs of shorts that he wears with either sandals or sneakers.if all the colors and patterns coordinate how many different outfits c