robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

= 017ա m/9 m27 mZ16 = SOLVE FAST I NEED IT ASAP FOR 20 points
The health information staff responsible for assigning numeric or alphanumeric codes to clinical documentation is the?
INTEGERS NEED HELP ASAP!!​
When organizing a statistical problem, the first step of the process is to _________.
Only the first word in a poem title should start with a capital letter. true false
Starting at noon, Gabriel observed the amount of snow on the sidewalk during a snowstorm. He wrote an equation to represent s, the amount of inches of snow that
Which of the following is not a goal of psychology? O Predict Analyze Describe Explain​
(2 squared • 3 to the fourth power) cubed
Which of the following sentences is true? O 28.37 < 28.29 O 94.745> 94.752 O 7.1 > 7.24 O 8.43 8.432
Uranium has three common isotopes. If the abundance of 234u is 0. 01%, the abundance of 235u is 0. 71%, and the abundance of 238u is 99. 28%, what is the averag