If 12 cookies cost $3, how much would I pay for 5 cookies? Set up a proportion and solve.
$1.00

B.
$1.25

C.
$1.50

D.
$1.75

Respuesta :

Answer:

B) 1.25

Step-by-step explanation:

$3/12 cookies = $.25/cookie

.25 * 5 = 1.25

The answer is b. And the working is In the pic below...
Ver imagen abdurrahmanshah84