jambraa851
jambraa851 jambraa851
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

ice cream cost $0.85 per ounce. Which equation best represents y, the total cost of x ounces of ice cream.

Respuesta :

oluwianj001 oluwianj001
  • 22-04-2021

Answer:

I'm not sure about my answer but I think it is y=0.85x

Step-by-step explanation:

0.85 is the rate and the rate = the cost of ounces of ice cream which is why 0.85 has an x to it

Answer Link

Otras preguntas

how is the thrush adapted to their habitat
What is 7/3 as a mixed number
Speed in a specific direction
-2/5x+6=8 can you help me
Which type of meter is used in these lines from a poem? I could not love thee, Dear, so much Loved I not honor more
The movement of one body around another is a. revolution b. rotation
white paint costs £2.80 per litre. blue paint costs £3.50 per litre. white paint and blue paint are mixed in the ratio 3:2. work out the cost of 18 litres of th
The Industrial Revolution started in Germany in the nineteenth century. a. True b. False
Which of the following sentences contains correct usage of its/it's? A. My grandmother always said, "Its not if you win or lose, but how you play the game." B
Gerundio del verbo comer más la partícula -sé al final