maadieee
maadieee maadieee
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?

Respuesta :

Pak7
Pak7 Pak7
  • 22-04-2021

Answer:

$2.30 for each jump rope.

Step-by-step explanation:

6.90 / 3 = 2.3

Answer Link
emilym89 emilym89
  • 22-04-2021
the answer is $2.30. because if you multiply 2.30 times 3 you will get 6.9 also known as 6.90
Answer Link

Otras preguntas

Who was Tchaikovsky? need help pls
what is airbrushing? could you help me?
I am factor of 48, I am bigger than 4 square. I am smaller than 5. WHAT IS THE MYSTERY NUMBER
Y = {x | x Element of Set N and 16 < x < 25} ?
what is a 'dead heat'? plz... need help
what is the mass in grams of 1.73 moles CaH2
how would I calculate the X from a known velocity when launching a ball off a table?
I need to find the zeros of the function:f(x)=2x^2-5x-3
Which one of the following terms is most closely associated with interjections? A. Action B. Emotion C. Qualification D. Description
60% of what number is 72?