tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

how did journalists use yellow journalism to encourage the United States to go to war with Spain? check all that apply
How might a reader find tables, charts, or graphs useful? Readers can use them to identify main ideas at a glance. Readers can use them to make connections t
What is the number real positive?
Read the passage and identify the method being used. Crude oil is a mixture of many liquids that must be separated into pure substances before we can use them.
Write an equation of the line that passes through (0, 6) and is parallel to y=5x−3.
What is the value of the expression x^-2y^3 where x=-5 and y=2?
What is a connotation
One x-intercept for a parabola is at the point (0.5,0). Use the factor method to find the other x-intercept for the parabola defined by this equation: y=4×^2+8x
This is a government system that is based on religious rule?
One literary technique that presidential speeches in the 18th century utilized that are NOT seen today is: A. Long sentences B. Irony C. Satire