Destro913 Destro913
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

12 eggs for 3 dollars. How much is cost for each egg?

Respuesta :

Merickston Merickston
  • 23-04-2021
25 cents an egg


12 eggs = $3
1 egg = x

(1 egg * $3) / 12eggs

=$0.25
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer of this?​
Although portraiture later became the main source of Gainsborough’s fame and income, he was also one of the earliest British painters to produce important lands
[tex](4x + 8) = ...........(x + ............)[/tex]Some one help me please ​
Newton’s third law of motion on a flying chair swing ride
calculate the potential at the mid way between charges of 2×10^-6 and 5×10^-6 which are 6m apart​
A wheelchair ramp is 20 feet long. It rises 5.1 feet above the ground. What is its angle of inclination (angle of elevation), to the nearest degree​
following data, what would be the value of x? X 4 5 сл 6 7 y 4 6 8 9 8 13
na ked pics pls 100 points
Determine which integer in the solution set will make the equation true. t − 72 = −12 S: {−84, −60, 6, 60} 60 6 −60 −84
сделайте пожалуйста 5 заданий из этих