samegrants502682 samegrants502682
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

. Kemone bought 3 pounds of hamburger for $2.56 per pound and a box of cereal for $3.95. How can you calculate how much she spent? *

Respuesta :

jaycemusgrave
jaycemusgrave jaycemusgrave
  • 25-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

you multiply 2.56 by 3 and add 3.95 an equation would look like y=(3×2.56)+3.95

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Psychologists have identified four stages of personality growth. In which stage does a person develop life skills and learn to take i
the difference of two numbers if four and their product is 60
Need answer ASAP *MARKING BRAINLIEST
HELP plssssssaaaNSJSHSHSH
What is the theoretical yield of waffles if you have 6 cups of flour, 9 eggs and 2 tbs of oil? Given: 2 cups flour + 3 eggs + 1 tbs oil 4 waffles
5|7 x|- 10 ≤ 5. Please help
Can someone help me with these problems I cant figure it out and the assignment was due yesterday
PLEASE HELP!!!!! I really need help with this spanish homework! this is a (Spanish 1 in college) class
what is the relationship between the cacao tree being native to central and south america and the maya living in central america?
Ksjjsksjskskdjslslfjsklskskskskdkd