Marissa03051 Marissa03051
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a 3-pound bunch of bananas cost $1.50, how
many pounds of bananas should you be able to
buy for $5.25?

Respuesta :

coffeebean614
coffeebean614 coffeebean614
  • 26-04-2021

Answer:

Approximately 3 bunches would equal $4.50. So you should be able to buy at least 4 bunches which would be 10 pounds

Answer Link

Otras preguntas

28-9X=-12-11X How would you answer that?
How do the mitochondria and vaculoe work together?
egyptians who could afford it mummified the bodies of the deceased to do what?
43 - w = 8 what does w equal. how?
how do tributaries increase the economic benefits of rivers
Round to the nearest hundredths: 5.830
what measures the total energy of particles in a substance
7-3r=r-4(2+r) 5h-7=5(h-2)+3
What does pululaba mean?
How do you work out 4/5 of 25/32 as fraction