aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate how the contributions made by Goodall, Chory, and Drew reinforce our understanding of the characteristics of life
in the fish tank 6/7 of the fish have a red stripe on them. is 18 of the fish have red stripes how many total fish are in the tank?
217 is what percent of 620
Multiply 3 times of 5 feet 1 inch
What are the personal pronouns in this sentence? Why don't you, she, and Lisa stay in my room instead? a. my b. and c. you d. in e. she
Last week donnell practiced the piano 3 hours longer than marcus . Together donnell and marcus practiced the piano for 11 hours . for how many hours did each yo
Does mitosis or meiosis occur more frequently in your body, and can you explain
Which belongs in the blank space of the chemical equation for the burning of fossil fuels below? Fossil fuel + _______ carbon dioxide + water + heat A. Oxygen g
Why did Northern leaders select the specific objectives of the Anaconda Plan? Select one: a. They wanted to cut the South off from itself, splitting it in half
in the figures below the cube shaped box is 6 inches wide and the rectangular box is 10 inches long 4 inches wide and 4 inches high how much greater is the voum