joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

Which fundamental force(s) can act over very long distances? A. Gravity and electrostatic force B. Strong nuclear force and weak nuclear force C. Gravity only D
Name the parts of an electromagnet
What is the order of rotational symmetry of this shape .for brainlest
The triangles shown below must be congruent.? True or false
Rewrite log(8)-log(2) in form log(c)
Why do we divide log2(4) by 15 and why log4(15) turned to log2(15) i need deep explanation and understand the rest but i didnt get where the first step came fro
The nucleus of an atom has a positive charge because the proton is positive and the neutron is neutral.
Which term refers to a violent clash between citizens of the same country? 1.civil war 2.border war 3.colonial war 4.cold war PLEASE HELP ILL VOTE U BRAINLYIS
Gandhi is best known as a(n) ___.
After a 4.626g sample of silver oxide is heated, 4.306g of silver metal remains. What is the empirical formula of the compound? please help me :(